Yönetmen: Pierre Creton
Fransa, renkli, 2010, 40’
Fransızca, Türkçe altyazıyla
Pierre Creton’un ilk filmlerinden biri La Vie après la mort / Ölümden Sonra Yaşam. Bu film yönetmeni, kendinden yaşça büyük arkadaşı Jean Lambert’in evinde gösterir. Creton, arkadaşının ölümünden yedi yıl sonra halen onun evinde yaşamaktadır. O zamandan görselleri toplayan yönetmen, Cesare Pavese’nin Le Métier de vivre / Yaşama Uğraşı kitabını okuyarak bu görselleri bir araya getirir. Gündelik uğraşlar doğaüstü düşüncelere sebep olur.
Formları Şekillendirmek yoğun ve belirgin bir biçimde forma odaklanan; ayrıca ideoloji ve göçebelik gibi kavramları imleyen, bunu gerçekleştirirken yerleşik formları çözümleyerek farklı ve yeni bağlamlar yaratan yapıtları bir araya getiriyor.
Biraz önce, yolcu salonunda vapurun hareketini beklerken aklıma bir oyun geldi. Küçükken evde, buradan epey uzakta ve geçmişte kalmış ülkemde oynadığımız, nasıl oynadığımızı bile hatırlayamadığım bir oyun. Vapura binmek için bekleyen kalabalığın arasında kendimi olduğumdan bin kat daha yalnız hissettiren cinsten.
Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00
Cuma 10.00 - 22.00
Pazar 12.00 - 18.00
Müze Pazartesi
günü kapalıdır.
Çarşamba günleri öğrenciler müzeyi
ücretsiz ziyaret edebilir.
Tam: 100 TL
İndirimli: 50 TL
Grup: 80 TL (toplu 10 bilet ve üstü)