Roma İmparatorluğu döneminde Anadolu’da yaşayan Romalı bir tüccar olsaydınız, bir gün içinde çarşıda neler yaşardınız? Peki, milattan önce 2. binyılın başlarında Asurlu bir tüccarsanız, Mezopotamya’dan Anadolu’ya süren uzun ve yorucu yolculuktan sonra handaki ilk geceniz nasıl geçerdi? Geç Tunç Çağı’nda Hitit mahkemelerinde vergi kaçırmaktan yargılandığınızı düşünün; kendiniz nasıl savunurdunuz?
Geçmişi keşfetmek zorlayıcı olsa da çok eğlenceli. Bu atölyede katılımcılar Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergisinden yola çıkarak kısa hikâyeler yazacak, bunu yaparken de geçmişe uzanmak için hayal güçlerine başvuracak. Ardından, tarihe dayalı kurdukları hayalleri ve hikâyeleri birbirleriyle paylaşacaklar.
İlişkili Sergi: Ağırlık ve Ölçü Sanatı
Eğitmen: H. Nurbahar Kurtlu
Yaş Grubu: 13-17 yaş
Süre: 90 dakika
Kontenjan: 20 kişi
Atölye Başına Katılım Bedeli: 100 TL
Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait Oryantalist Resim Koleksiyonu’nda bugüne kadar Pera Müzesi’nin ikinci katındaki sergilerde de yer almış iki çocuk portresi bulunmaktadır. 20. yüzyıl başlarında, 4 yıl arayla yapılmış bu resimlerdeki çocuklardan biri Sultan Abdülhamid’in oğullarından Şehzade Abdürrahim Efendi, diğeri ise Osman Hamdi Bey’in kızı Nazlı’dır.
Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00
Cuma 10.00 - 22.00
Pazar 12.00 - 18.00
Müze Pazartesi
günü kapalıdır.
Çarşamba günleri öğrenciler müzeyi
ücretsiz ziyaret edebilir.
Tam: 100 TL
İndirimli: 50 TL
Grup: 80 TL (toplu 10 bilet ve üstü)