Marc Singer, ABD, 2000, 94’,
İngilizce, Türkçe altyazıyla
Evsizlerden oluşan bir topluluk yıllarca New York’un karanlık bir metro tünelinde yaşadı, tehlikeli koşullara ve gecelere göğüs gerdiler. Karanlık Günler, şaşırtıcı bir biçimde eve dönüştürülmüş yeraltı dünyasını inceliyor ve yerüstünde yaşayanların hayal bile edemeyeceği bir yaşam biçimini ortaya çıkarıyor. Hüzünlü, eğlenceli, kişisel ve doğaçlama anlatılan hikâyeler aracılığıyla tünel sakinleri yeraltına sığınmalarının nedenlerini ve burada hayatta kalma mücadelelerini anlatıyor. Siyah - beyaz çarpıcılığı taşıyan filmin yapım ekibi tünel yaşayanlarından oluşuyor, filmin müziğiyse efsanevi DJ Shadow tarafından yapılmış. Karanlık Günler, kıyıdaki yaşamın içtenlikli ve kalıcı bir belgesi olmayı sürdürüyor.
Her bir gösterim indirimli müze giriş bileti (8 TL) ile izlenir. Rezervasyon alınmamaktadır.
Hafıza güvenilmesi güç bir şeydir: ayrıntılar belirsizleşir ve öngörülemez bir hâl alır. Hatırlamak için gayret ettikçe daha az şey görürsünüz. Kendisini durmadan çürüten bir hafızanın anısı... Son zamanlarda kendimi, duyguların daha dirençli olduğu noktasında ikna etmeye çalışırken buluyorum; ne var ki bu, epey zor bir iş.
Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü sergisi kapsamında, Cumhuriyet Gazetesi yazarı, Marmara ve Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nazlı Pektaş’ın, serginin küratörü Ahu Antmen ile yaptığı ve kısa hali Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan röportajın tamamını paylaşıyoruz.
Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00
Cuma 10.00 - 22.00
Pazar 12.00 - 18.00
Müze Pazartesi
günü kapalıdır.
Çarşamba günleri öğrenciler müzeyi
ücretsiz ziyaret edebilir.
Tam: 100 TL
İndirimli: 50 TL
Grup: 80 TL (toplu 10 bilet ve üstü)