Yönetmen: Vincent Dieutre
Oyuncular: Fleur Albert, Paola La Rosa, Sandeh Veet, Rosaria Esposito, Vincent Dieutre
Fransa, 2015, 104’, renkli
Fransızca, İtalyanca; Türkçe ve İngilizce altyazılı
Dieutre’ün “Avrupa Filmleri” döngüsünün üçüncü bölümü, Pasolini’nin ölümünden kısa bir süre önce yazdığı, siyasi umutsuzluğunu “ateşböceklerinin yok oluşu” ile simgeleyen vasiyet niteliğindeki belgeyle Didi-Huberman’ın ona yanıtından esinleniyor. Günümüz “ateşböceklerinin” peşindeki Vincent Dieutre, Avrupa’nın güneyine gidiyor ve aradığını Palermo’nun ilk onur yürüyüşünde, Garibaldi Tiyatrosu işgalcileri arasında ve Lampedusa’nın genç militanlarında buluyor. Dieutre’ün deneme- filmi, günümüz Sicilya toplumunu, İtalyan ve Avrupa siyasetini yorumluyor.
Hafıza nesneleri ilişkilendikleri coğrafyanın da hafızasını taşır. Temel maddesi toprak olan seramikler üretildikleri coğrafyaya doğrudan bağlanır: Toprakla birebir ilişki kuran seramik, üretildiği toprağın hafızasını da barındırır. Kütahya’nın kaolini bol, dolayısıyla da seramik üretimine elverişli toprağı burada çeşitli tekniklerin gelişmesine ve seramik atölyelerinin kurulmasına sebep olmuştur.
Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00
Cuma 10.00 - 22.00
Pazar 12.00 - 18.00
Müze Pazartesi
günü kapalıdır.
Çarşamba günleri öğrenciler müzeyi
ücretsiz ziyaret edebilir.
Tam: 100 TL
İndirimli: 50 TL
Grup: 80 TL (toplu 10 bilet ve üstü)