Yönetmen: Marie-Monique Robin
Oyuncular: David Baker, Ken Cook, David Carpenter
Fransa, 109’, 2008, renkli
Fransızca, Türkçe altyazıyla
Monsanto, genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO) dünya lideri olduğu kadar endüstri tarihinin de en tartışmalı şirketlerden biridir. Bu yüzyıllık endüstri devi, aralarında poliklorlu bifenil (PCB), ve herbisit Agent Orange’in de olduğu, piyasanın en toksik ürünlerinden bazılarını üretmiştir. Monsanto’nun Dünyası, bugüne kadar yayımlanmamış dokümanlara ve birinci elden anlatımlara dayanarak yapılan özenli bir araştırma ile şirketin tarihi ile ilgili parçaları bir araya getiriyor. Bugün Monsanto, kendini bir “yaşam bilimleri” şirketi olarak nitelendirmeyi tercih ediyor. Kendi ürettikleri herbisit Roundup’a dirençli olmak üzere genetiği değiştirilmiş tohumlarda lider olan şirket çevreyi korurken dünyadaki açlığa da çözüm getirmek istediği iddiasında. Geçmişin sorunları ışığında bakıldığında, bu soylu niyetler ne kadar inandırıcıdır bizim için? Göz boyayıcı raporlar, gizli anlaşmalar, baskı taktikleri ve yolsuzluk teşebbüsleri: Monsanto’nun geçmişi rahatsız edici olaylarla doludur. Monsanto, temiz, yeşil imajının arkasında dünya tohum piyasasındaki yerini sağlamlaştırarak pazarda üstünlüğü ele geçirmek için çaba göstermektedir ki bu da gıda güvenliği ve küresel çevrenin zararınadır.
Deniz hamamından plaja geçiş ise bir devrim niteliğindeydi. Rus ihtilalinde ülkelerinden kaçan Beyaz Ruslar, İstanbul’da pek çok dönüşüme neden olmuşlardı, bunlardan en önemlisi de halkın denizle buluşmasına vesile olan plaj alışkanlıklarıydı. 1920’lerden itibaren deniz hamamları evrilerek yerlerini yavaş yavaş kadın ve erkeğin beraber denize girebildiği plajlara bıraktı. Bu blog yazımızda İstanbul’un plajlarını ve onların özelliklerini ele alıyoruz.
Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor. Sanatçının, Osmanlı’nın İngiltere’ye gönderdiği ilk elçi Yusuf Agah Efendi yorumlarını, her ay Pera Müzesi Blog’undan takip edebilirsiniz.
Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00
Cuma 10.00 - 22.00
Pazar 12.00 - 18.00
Müze Pazartesi
günü kapalıdır.
Çarşamba günleri öğrenciler müzeyi
ücretsiz ziyaret edebilir.
Tam: 100 TL
İndirimli: 50 TL
Grup: 80 TL (toplu 10 bilet ve üstü)