Yönetmenler: Chris Marker, Pierre Lhomme
Katılımcılar: Chris Marker, Yves Montand, Simone Signoret, Jean-Luc Godard
Fransa, 1963, 146', DCP, siyah beyaz
Fransızca; Türkçe altyazılı
Cezayir Savaşı'ndan kısa bir süre sonra 1962 baharında Paris sokaklarında çekilen film, kent sakinleriyle yapılan bir dizi sokak röportajından oluşuyor. İnsanların dönemin sosyal ve siyasi meselelerine karşı tutumunu mercek altına alan belgesel, refah, hoşgörü, ekonomik fırsatlar ve özgürlük gibi evrensel ideallere değinerek mutluluk kavramının anlamını araştırıyor. İnsan deneyimlerini ve duygularını keşfetmeye yönelik yenilikçi yaklaşımıyla takdir gören film, DOK Leipzig ve Venedik Film Festivali'nden ödüllerle ayrıldı.
Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor. Sanatçının, Osmanlı’nın İngiltere’ye gönderdiği ilk elçi Yusuf Agah Efendi yorumlarını, her ay Pera Müzesi Blog’undan takip edebilirsiniz.
Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00
Cuma 10.00 - 22.00
Pazar 12.00 - 18.00
Müze Pazartesi
günü kapalıdır.
Çarşamba günleri öğrenciler müzeyi
ücretsiz ziyaret edebilir.
Tam: 100 TL
İndirimli: 50 TL
Grup: 80 TL (toplu 10 bilet ve üstü)