Yönetmen: Pere Portabella
Oyuncular: Christopher Lee, Herbert Lom, Emma Cohen, Jesús Franco
İspanya, 1971, 75', DCP, siyah-beyaz
İngilizce; Türkçe altyazılı
Jesús Franco’nun Kont Drakula’sının setinde fırsatçı bir şekilde çekilen Pere Portabella’nın bu parazit filmi, iyi bilinen bir sinematik tipolojinin geniş içeriği dikkate alındığında, görüntülerin bize ne yaptığını ve onlarla ne kadar çok şey yapabileceğimizi gösteriyor. İspanya’da 1960’lar ve ’70’lerin düzen karşıtı deneysel sinemasının kilometre taşı olan film, Portabella’nın kendi sözleriyle “film içinde film, söylem içinde söylem, diğer bir deyişle, ötekinin ’kan emici filmi’dir”. Kışkırtıcı bir şekilde ses negatifiyle 16mm çekilen Vampir-Cuadecuc, eşzamanlı olarak hem ana akım anlatı sinemasının yapıcı gözbağı mekanizmalarının hem de Franco rejimi altında avangart film yapımcılarının kullandığı gizli siyasal-estetik stratejilerin doğasında var olan tuhaf “hayali materyalizm”i ortaya çıkarıyor ve bundan zevk alıyor.
Bir koleksiyona veya arşive bakarak gelecek nasıl kurgulanabilir? Seramiğin dayanıklı yapısı onu hayal edebildiğimiz zamanın sonuna dek kalıcı kıldığından geleceğin nasıl hatırlanabileceğini bir seramik koleksiyonu aracılığıyla düşünmek zihin açıcı olabilir. Sergi kapsamında üretilen eserler, geçmişe dair önemli ipuçları taşıyan bir koleksiyonu taze bir perspektifle ele alma ve geleceği hatırlamaya dair bir adım atma potansiyeli taşıyor.
Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00
Cuma 10.00 - 22.00
Pazar 12.00 - 18.00
Müze Pazartesi
günü kapalıdır.
Çarşamba günleri öğrenciler müzeyi
ücretsiz ziyaret edebilir.
Tam: 100 TL
İndirimli: 50 TL
Grup: 80 TL (toplu 10 bilet ve üstü)