Yönetmen: Yang Yang
Çin, 2011, HD, renkli, 42’
Belgesel, Pekin Kuir Film Festivali'nin 10 yıllık "gerilla savaşının" hikayesini anlatıyor. 2001 yılında Pekin Üniversitesi'nden yola çıkarak bugüne kadar beş kez kutlandı. Kategorisinde bir ilk olarak kabul edilen ve halen düzenlenmeye devam eden Pekin Kuir Film Festivali, Çin'de toplumsal cinsiyet ve cinsellik konularına özel olarak odaklanan, topluluk temelli tek sivil film festivalidir. Çin'in katı medya sansürüne ek olarak LGBT meseleleri politik olarak hassas meseleler olmaya devam ederken film festivali, gelişiminde inanılmaz büyük zorluklarla karşılaştı. Son on yıl boyunca festival mekânı şehrin batı banliyösünden şehrin doğu banliyösüne, aynı zamanda şehirden kırsala kaydı. 2011 yılında şehre geri döndü ve hükümet müdahalesi ve sansür nedeniyle 'gerilla savaşı' stratejilerini uygulamaya başladı. Her yılın organizasyon komitesinin kaydettiği ve topladığı görüntülerden yola çıkan film, komite üyeleriyle röportajlar yaparak festivalin ve kendilerinin hikayelerini anlatmalarını sağladı.
Yves Klein’ın mavi pigmentlerini akla getiren bir rengin perdeyi boylu boyunca kapladığını düşünün. Neredeyse 80 dakika boyunca mavinin tonlarında en ufak bir oynama olmasa bile, zihnimiz durduğu yerde durmuyor. Sabit bir maviliğe ne kadar uzun süre bakabiliriz? Mavi tonlar titreyerek, kendi gölgelerini yaratarak bize oyunlar oynamaz mı? Maviden gözlerimiz kamaşmaz mı?
Pera Film Altın Madalya: Sporda Kadın programı kapsamında 5Harfliler ile bir yazı dizisi sunuyor. Kendilerini; “kadın gündeminin peşinde, bağımsız bir internet sitesi” diye tanımlayan 5Harfliler bizim için hazırladıkları ikinci yazılarında Venus ve Serena belgeselini ele alıyor. Serinin bu ikinci yazısı Bawer Çakır’ın kaleminden!
Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00
Cuma 10.00 - 22.00
Pazar 12.00 - 18.00
Müze Pazartesi
günü kapalıdır.
Çarşamba günleri öğrenciler müzeyi
ücretsiz ziyaret edebilir.
Tam: 100 TL
İndirimli: 50 TL
Grup: 80 TL (toplu 10 bilet ve üstü)