Yönetmen: Federico Fellini, Louis Malle, Roger Vadim
Oyuncular: Jane Fonda, Terence Stamp, Brigitte Bardot, Peter Fonda, Alain Delon
Fransa, İtalya 121’, 1968, renkli
Fransızca, İngilizce ve Türkçe altyazıyla
Edgar Allan Poe öykülerinden uyarlanmış bu antoloji, pişmanlık uyandıran ama karşı konulmaz bir zevktir; 1960’ların Avrupalı yönetmenlerin en önemli üç ismin, kısa film formunda çalışmasını görmek az bulunur bir fırsattır. Ayrıca gerçekten çılgındırlar. Roger Vadim’in Metzengerstein’ında, gerçek hayatta kardeş olan Jane ve Peter Fonda iki sevgiliyi oynar. Louis Malle’in William Wilson’u Poe’nun klasik ikiz fablının küstah bir yorumudur. Son olarak Fellini’nin Toby Dammit’i, bu üçlemenin en ilginç parçasını oluşturur; Terence Stamp gidebileceği son noktaya gelmiş bir aktörü (Fellini’nin 8 1/2 ’unda Mastroianni’nin oynadığı tükenmiş yönetmen gibi) canlandırırken müthiş bir performans sergiler – bir Yeni Ahit Western’i çekimlerinde Hz. İsa’yı oynamak için Roma’ya gelmiştir. Fellini’nin düşsel dokularıyla ve ikonik kalabalıklığıyla Toby Dammit, eğlenceli bir deneyim.
Hafıza güvenilmesi güç bir şeydir: ayrıntılar belirsizleşir ve öngörülemez bir hâl alır. Hatırlamak için gayret ettikçe daha az şey görürsünüz. Kendisini durmadan çürüten bir hafızanın anısı... Son zamanlarda kendimi, duyguların daha dirençli olduğu noktasında ikna etmeye çalışırken buluyorum; ne var ki bu, epey zor bir iş.
Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü sergisi kapsamında, Cumhuriyet Gazetesi yazarı, Marmara ve Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nazlı Pektaş’ın, serginin küratörü Ahu Antmen ile yaptığı ve kısa hali Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan röportajın tamamını paylaşıyoruz.
Bir koleksiyona veya arşive bakarak gelecek nasıl kurgulanabilir? Seramiğin dayanıklı yapısı onu hayal edebildiğimiz zamanın sonuna dek kalıcı kıldığından geleceğin nasıl hatırlanabileceğini bir seramik koleksiyonu aracılığıyla düşünmek zihin açıcı olabilir. Sergi kapsamında üretilen eserler, geçmişe dair önemli ipuçları taşıyan bir koleksiyonu taze bir perspektifle ele alma ve geleceği hatırlamaya dair bir adım atma potansiyeli taşıyor.
Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00
Cuma 10.00 - 22.00
Pazar 12.00 - 18.00
Müze Pazartesi
günü kapalıdır.
Çarşamba günleri öğrenciler müzeyi
ücretsiz ziyaret edebilir.
Tam: 100 TL
İndirimli: 50 TL
Grup: 80 TL (toplu 10 bilet ve üstü)