Yönetmen: Bilen Sevda Könen
Türkiye, 2019, 17’
Türkçe; İngilizce altyazılı
Dilara o gece dışarı çıkmaya karar vermiştir. O güne dek varoluşuyla pek problemi olmayan Dilara, dışarı çıkmak için hazırlanırken ev arkadaşı Kübra’nın kıyafet seçimi ile ilgili yaptığı yorumlar ile başlayan eleştiri yağmuru ile hayatında ilk kez kendinde kusurlar bulmaya başlar. Karşısına çıkan veya bir sebepten belleğinde yer etmiş tüm kadınlarla kendini kıyaslayan Dilara’nın bu sorgusu onu parçalanmış bir özgüvene doğru durmaksızın sürükler. Gecenin ilerleyen saatlerinde tüm bu düşüncelerden yorgun düşmüş bir şekilde evine dönen Dilara’yı sürpriz bir son beklemektedir.
Bir koleksiyona veya arşive bakarak gelecek nasıl kurgulanabilir? Seramiğin dayanıklı yapısı onu hayal edebildiğimiz zamanın sonuna dek kalıcı kıldığından geleceğin nasıl hatırlanabileceğini bir seramik koleksiyonu aracılığıyla düşünmek zihin açıcı olabilir. Sergi kapsamında üretilen eserler, geçmişe dair önemli ipuçları taşıyan bir koleksiyonu taze bir perspektifle ele alma ve geleceği hatırlamaya dair bir adım atma potansiyeli taşıyor.
Hafıza güvenilmesi güç bir şeydir: ayrıntılar belirsizleşir ve öngörülemez bir hâl alır. Hatırlamak için gayret ettikçe daha az şey görürsünüz. Kendisini durmadan çürüten bir hafızanın anısı... Son zamanlarda kendimi, duyguların daha dirençli olduğu noktasında ikna etmeye çalışırken buluyorum; ne var ki bu, epey zor bir iş.
Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü sergisi kapsamında, Cumhuriyet Gazetesi yazarı, Marmara ve Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nazlı Pektaş’ın, serginin küratörü Ahu Antmen ile yaptığı ve kısa hali Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan röportajın tamamını paylaşıyoruz.
Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00
Cuma 10.00 - 22.00
Pazar 12.00 - 18.00
Müze Pazartesi
günü kapalıdır.
Çarşamba günleri öğrenciler müzeyi
ücretsiz ziyaret edebilir.
Tam: 100 TL
İndirimli: 50 TL
Grup: 80 TL (toplu 10 bilet ve üstü)